Już niedługo… Zlot Wędrowników i ZZ-tów Drużyn Harcerskich „Tobie Polsko ZHR”!

• Inne

DRUHNY I DRUHOWIE

Bardzo się cieszymy, że możemy Was zaprosić do udziału w Zlocie „Tobie Polsko ZHR”, który jest zwieńczeniem programu wychowawczo-edukacyjnego, nad którym pracowaliśmy przez minione lata. Zapraszamy was do „serca Śląska” – Pszczyny, gdzie wraz z innymi harcerzami, będziemy razem świętować 100 rocznicę przyłączenia Śląska do granic Polski.

ORGANIZATORZY

Związek Harcerstwa Rzeczypopolitej

Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego

Miasto Pszczyna

PATRONI

Honorowy patronat Marszałka Województwa Śląskiego – Jakuba Chełstowskiego

Patronat Województwa Śląskiego

INFORMACJĘ O ZLOCIE

Termin: 17.06.2022 (piątek) – 19.06.2022 (niedziela)
Miejsce: Pszczyna, woj. śląskie
Składka programowa: 50 zł

DANE PRZELEWU

Wpłaty na konto: ZWIĄZEK HARCERSTWA RZECZYPOSPOLITEJ OKRĘG GÓRNOŚLĄSKI
Numer konta: 25 1020 1026 0000 1702 0464 8475
Tytuł wpłaty: [IMIĘ I NAZWISKO] SKŁADKA PROGRAMOWA ZA ZLOT „TOBIE POLSKO ZHR”.

PROGRAM ZLOTU

PIĄTEK

Spotkanie rozpoczniemy uroczystym Apelem na pszczyńskim Rynku o godzinie 15.00, a wcześniej będzie czas na rozbicie namiotów w miasteczku zlotowym i rejestrację.

Wieczorem odbędzie się część integracyjna – pokaz sprzętu wojskowego przygotowany przez 133 Batalion Lekkiej Piechoty, czas na zwiedzanie Zagrody Żubrów i Muzeum Wsi Pszczyńskiej oraz nocny bieg terenowy o szablę Naczelnika Harcerzy rozegrany w parku zamkowym. Bieg będzie wydarzeniem sportowym. Noc będzie czasem integrację przy ognisku i śpiewach harcerskich.

SOBOTA

W sobotę cały dzień spędzimy na różnych, bardzo atrakcyjnych ścieżkach, które chcemy zaproponować uczestnikom. Chcemy, realizując założone cele pokazać walory Śląska, dlatego mamy zamiar zaproponować kilka ścieżek, na których w zależności od preferencji będzie można zapoznać cie z tym, co oferuje nasz region. Przy okazji na każdej z nich będzie konieczność wykonania zadań edukacyjnych, których weryfikacja nastąpi w czasie popołudniowej gry powstańczej. Jest to działanie edukacyjne oparte na metodzie harcerskiej, która oparta jest na doświadczeniu a nie na poznawaniu teoretycznym.

Po śniadaniu uczestnicy podzieleni na grupy wyruszą na wybrane szlaki:

1. Wyjście górskie na Błatnią z Jaworza Nałęża, powrót do Bielska, w drodze odwiedzenie leśnych grobów partyzanckich oraz kościoła leśnego z czasów kontrreformacji.
  2. Spływ kajakowy z Czechowic do Oświęcimia – jest to trasa, którą wykorzystywali w czasie działań żołnierze z oddziałów Bartka oraz wizyta w Obozie Koncentracyjnym Birkenau.
  3. Zwiedzanie kopalni Guido oraz Muzeum Powstań Śląskich.
  4. Zwiedzanie szybu Luiza oraz Muzeum Powstań Śląskich.
  5. Warsztaty kulinarne – tradycyjne potrawy regionu.
  6. Zwiedzanie ogrodów „Kapiasa” w Pszczynie oraz Chlebowej Chaty w Górkach Wielkich.
  7. Turniej strzelecki w Czechowicach-Dziedzicach oraz Wake-Serfing w Goczałkowicach.

Ponadto każdy z uczestników na podstawie identyfikatora będzie zaproszony do zwiedzenia Muzeum Powstań Sląskich i Militarnych Dziejów Śląska, oraz Muzeum Wsi Pszczyńskiej i Zagrody Żubrów (ci, którzy nie zdążyli w piątek).

Popołudniu odbędzie się Wielka Gra Powstańcza – zakończona ogniskiem przygotowanym przez Drużynę Rzeczypospolitej. W czasie jej trwania każdy patrol (instruktorzy z poszczególnych środowisk harcerskich) patrol będzie miał do wykonania zadania, których potwierdzeniem będzie zdobywanie kolejnych kart z przygotowanymi grafikami. Wśród zadań będzie bieg na orientację, udzielanie pierwszej pomocy, turniej siłowy, celność, sprawdzanie wiedzy historycznej w formie labiryntu. Wszystko będzie się odbywało w duchu harcerskiej metody wychowawczej i zdrowej rywalizacji. Za organizację gry odpowiadają harcerze. Całość będzie rozgrywana w klimatach powstańczych (stroje, grafiki…)

Gra zakończy się na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Łące gdzie odbędzie się ognisko powstańcze z tematycznym pokazem teatralnym przygotowanym przez najlepszą drużynę w Polsce – Drużynę Rzeczypospolitej. Po ognisku uczestnicy zostaną przewiezieni do miasteczka namiotowego.

NIEDZIELA

W niedzielę, po Apelu kończącym część w Pszczynie, śniadaniu i Mszy Świętej, uczestnicy zostaną przewiezieni do Katowic, gdzie wezmą udział w ogólnopolskich obchodach przyłączenia Śląska do Macierzy. Tam również uroczyście zamkniemy program Tobie Polsko i oficjalnie budzi eto ostatni punkt Zlotu.

Osoby zadeklarowane wracają do Pszczyny gdzie jest przygotowany obiad, po złożeniu miasteczka zakończenie i wyjazd (we własnym zakresie)

Do zobaczenia na Górnym Śląsku!

ks. phm. Marek Różycki HR
Komendant Tobie Polsko ZHR